sanofi

Про бiль i спазм

Ниркова колька

Нирковою колькою (колікою) називають біль, який виникає внаслідок раптового порушення відтоку сечі з нирки. Оскільки в міру накопичення сечі тиск в нирковій мисці збільшується, виникає рефлекторний спазм ниркових судин 2, 3, 4.

Причини ниркової кольки

Головна причина ниркової кольки — сечокам’яна хвороба (уролітіаз), для якої характерне утворення каменів у нирках, сечовивідних шляхах і сечовому міхурі. Розміри каменів варіюються від дуже маленьких (з піщинку) до великих (3-5 та більше см в діаметрі). Захворювання зазвичай розвивається у молодому і середньому віці.

Сечокам’яна хвороба може бути викликана різноманітними внутрішніми й зовнішніми причинами 1. Впливають на її появу також проблеми з відтоком сечі, наявність інфекційних захворювань нирок і сечовивідних шляхів 2, 3.

Якщо камені у нирці або сечоводі розташовуються так, що вони не перешкоджають відтоку сечі, хворий їх не відчуває. Однак коли камінь зміщується або коли його розміри стають досить великими, людина починає відчувати біль.

Симптоми ниркової кольки

Зазвичай сечокам'яна хвороба супроводжується тупими болями у попереку. Вони посилюються при тривалій ходьбі і піднятті важких предметів, а також при відходженні піску і каменів. У хворого може також у сечі з'явитися кров, а в періоди загострення — ниркова колька 3, 4.

При нирковій кольці раптово виникає дуже сильний пронизливий біль у попереку, який віддає в пах, стегна і статеві органи. Сечовипускання ускладнюється, а позиви до нього стають все частішими. Біль стає нестерпним, людина не знаходить собі місця. Перша допомога при нирковій кольці передбачає наступне.

Що робити при ниркових кольках

При перших проявах ниркової кольки покладіть хворого в ліжко і викличте швидку допомогу. До її приїзду можна поставити грілку на поперек, прийняти теплу ванну. За відсутності нормального сечовипускання не рекомендується пити багато рідини. Залежно від стану хворого лікар може запропонувати його госпіталізацію або призначити лікування і залишити хворого вдома 2, 3, 5

Екстрена госпіталізація при нирковій кольці обов'язкова, якщо вона не проходить після прийому ліків і у хворого спостерігаються такі ускладнення, як блювання, яке повторюється, повна відсутність сечі, висока температура. Госпіталізація обов'язкова також, якщо ниркова колька двостороння або у хворого є тільки одна нирка 3.

Молоді люди і люди середнього віку можуть залишитися вдома за умови стабільного задовільного стану, відсутності ускладнень, помірних болях і позитивної реакції на прийом лікарських засобів, що знімають біль, а також у разі можливості амбулаторного обстеження, контролю і лікування 2, 3.

Профілактика ниркової кольки спрямована на запобігання утворенню каменів. За відсутності протипоказань хворим рекомендують пити багато рідини і дотримуватися дієти. Можна пити мінеральні води 2, 3.

Лікування ниркової кольки

Щоб позбутися ниркової кольки, необхідно купірувати біль і усунути проблеми з порушенням відтоку сечі з нирки 1, 4, 5.

Для знеболення застосовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен, диклофенак тощо. Вони дозволяють зменшити набряк і запалення у зоні закупорки 1, 3, 6.

Знеболюючі засоби необхідно поєднувати із спазмолітиками, які впливають на тонус гладких м’язів сечовивідних шляхів. Наприклад, дротаверину гідрохлорид, який входить до складу препарату НО-ШПА®, розслаблює гладеньком’язові клітини, що призводить до зниження тонусу і допомагає усунути спазм та біль при нирковій коліці 7, 8.


Читайте також:ХолециститПоказання до застосування препарату НО-ШПА®


Література:

1. Бордуновский В.Н., Прибыткова О.В. и соавт. Современная фармакотерапия в комплексном лечении хирургических больных. ГОУ ВПО «Челябинская государственная медицинская академия федерального агентства по здравоохранению и социальному развитию». Челябинск. 2010; 129 с.

2. Верткин А. Л., Мазо Е. Б. Дадыкина А. В. Лукашов М. И. Почечная колика. Лечащий Врач. 2006; 7: 80-82.

3. Диагностика и лечение почечной колики на догоспитальном этапе. Практические рекомендации по диагностике, лечению и профилактике для врачей первичного звена здравоохранения. ГОУ ВПО МГМСУ Росздрава. Национальное научно-практическое общество скорой медицинской помощи. Москва. 2009: 13 с.

4. Чибисов С.М., Илларионова Т.С., Харлицкая Е.В., Скрылев Д.С., Стрелков Д.Г. Мочекаменная болезнь: ассортимент лекарственных средств. Фундаментальные исследования. 2006; 11: 21-30.

5. Preminger G.M., Tiselius H.G., Assimos D.G., Alken P., Buck A.C., Gallucci M., Knoll T., Lingeman J.E., Nakada S.Y., Pearle M.S., Sarica K., Türk C., Wolf J.S. Jr; Guideline for the management of ureteral calculi. American Urological Association Education and Research, Inc; European Association of Urology. Eur Urol. 2007; 52(6):1610-1631.

6. Dash A., Maiti R., MD, Bandakkanavar T.K.A., Arora P. Intramuscular drotaverine and diclofenac in acute renal colic: a comparative study of analgesic efficacy and safety. Pain Medicine. 2012; 13: 466–471.

7. Нефьодов О.О., Мамчур В.Й. Фармакологія спазмолітиків: роль і місце в терапії ниркової коліки. Буковинський медичний вісник. 2012; 16 (3): 172-175.

8. Хижняк А.А., Дубівська С.С. Невідкладна допомога при гострих захворюваннях і травмах в урології : метод. вказ. для підготовки лікарів-інтернів. 2013; 12.

* Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НО-ШПА®, таблетки по 40 мг. РП № UA/0391/01/02, Наказ МОЗ України № 577 від 27.02.2020. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НО-ШПА® форте, таблетки по 80 мг. РП № UA/8879/01/01, Наказ МОЗ України №1922 від 10.09.2021. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НО-ШПА® Комфорт, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 40 мг. РП № UA/15328/01/01, Наказ МОЗ України №1994 від 21.09.2021.