sanofi

Про бiль i спазм

Холецистит

Холециститом називають запалення жовчного міхура — органу, який являє собою невеликий витягнутий мішечок, розташований поруч з печінкою. Жовч, яка надходить з печінки, накопичується у ньому і порційно викидається у тонкий кишечник. Жовч сприяє травленню, стимулює перистальтику, приймає участь в екскреції холестерину, виконує інші важливі для перетравлювання їжі функції.2

Причини виникнення холециститу

Однією з головних причин холециститу є мікробна флора, яка викликає запалення слизової оболонки жовчного міхура. Бактерії потрапляють у жовчний міхур з кишечника або з потоком крові з будь-якого хронічного вогнища запалення (хронічний тонзиліт, карієс та ін.). Запальний процес може додатково провокуватися каменем або аномалією будови жовчного міхура.

Факторами ризику також є наявність лямблій або аскарид, травма жовчного міхура або печінки, вагітність, порушення імунітету, запори, неправильне харчування, мала рухливість і, звісно ж, алкоголь і куріння 2.

Якщо захворювання триває більше ніж півроку і супроводжується моторно-тонічними порушеннями жовчовивідних шляхів та зміною фізико-хімічних властивостей жовчі, холецистит вважають хронічним.

При хронічному холециститі у жовчному міхурі часто утворюються камені, які провокують порушення роботи системи жовчних протоків і жовчного міхура 2.

За етіологічною ознакою хронічні холецистити поділяють на дві групи: безкам’яні і калькульозні (з каменями). Останні є основною клінічною формою жовчнокам’яної хвороби.

Симптоми загострення хронічного холециститу

Холецистит може протікати у вираженій формі або не відчуватися пацієнтом взагалі. Головним проявом захворювання є больовий синдром — раптовий гострий біль (жовчна, печінкова колька), який зосереджений у правому підребер’ї.

Зазвичай біль починається після прийому жирної їжі, вночі, а іноді й без особливих причин. При цьому можуть спостерігатися блювання, тахікардія, аритмія, зниження артеріального тиску. В організмі починається запальний процес: температура підвищується до 38-39 ºC і вище, хворого знобить. Нерідко виникають проблеми з випорожненням 3.

Що робити при приступі холециститу

Якщо у людини розпочався приступ болю, викликаний холециститом, необхідно вкласти хворого у ліжко, викликати швидку допомогу і дати йому спазмолітик. Для зменшення нудоти можна випити чаю з м’ятою або негазованої мінеральної води кімнатної температури4.

Лікування хронічного холециститу 5

Консервативне лікування холециститу включає дотримання дієти, купірування жовчної кольки, болю і диспептичних розладів, врегулювання жовчовиділення, інші терапевтичні заходи, серед яких і розчинення каменів.

Хірургічне лікування передбачає видалення жовчного міхура (холецистектомія) або конкрементів.

Спазмолітики — препарати, які допомагають при гострому нападі болю і болях в періоди між нападами. Вони сприяють усуненню больового синдрому, відновленню прохідності протоки, нормальному відтоку жовчі.2


Читайте також: Жовчнокам'яна хвороба Показання до застосування препарату НО-ШПА®


Література:

1. Полунина Т.Е. Желчнокаменная болезнь. Лечащий врач. 2005; 2: 34-40.

2. Современные методы лечения хронического холецистита https://ruslekar.com/publ/standarty_lechenija_bolnykh_v_poliklinike/sovremennye_metody_lechenija_khronicheskogo_kholecistita/4-1-0-121 дата посещения 18.07.2022.

3. Максимов В. Хронический некалькулёзный холецистит. Медицинская газета. 2013; 62: 8-9.

4. Подолужный В.И. Осложнения желчнокаменной болезни. Фундаментальная и клиническая медицина. 2017; 2 (1): 102-114.

5. Воротынцев А.С. Современные представления о диагностике и лечении желчнокаменной болезни и хронического калькулезного холецистита. Лечащий врач. 2012; 2: 54–58