sanofi

Про бiль i спазм

Дисменорея

Що таке дисменорея? Це характерний для жінок патологічний стан, який проявляється больовим синдромом внизу живота під час менструації або за декілька днів до неї 7.

Причини дисменореї

Оскільки від болю при менструації, на жаль, страждає переважна кількість жінок, його помилково вважають нормою. Найбільш поширеними факторами ризику виникнення менструального болю вважають молодий вік, відсутність пологів і низьку масу тіла. Дуже важливий і спосіб життя, оскільки куріння, вживання алкоголю і малий вміст жирних кислот омега-3, елементів кальцію і магнію, вітамінів групи В і Е в раціоні також можуть бути причиною болю під час менструації 3.

Первинна і вторинна дисменорея

У залежності від наявності органічних причин розрізняють первинну і вторинну дисменорею.2

Первинна дисменорея. Цей вид дисменореї характерний для молодих дівчат і зазвичай виникає через рік-півтора після початку першої менструації. Причиною первинної дисменореї вважається високий рівень простагландинів в ендометрії. Це підсилює скоротливу функцію матки, викликає спазм і порушення кровообігу 4.

Вторинна дисменорея. Причинами дисменореї цього виду можуть бути різні патологічні стани, наприклад, генітальний ендометріоз, міома матки, запалення органів малого тазу, спайкові процеси у ньому, аномалії розвитку матки і піхви, пухлини матки та її придатків, варикозне розширення вен малого тазу 2.

Симптоми дисменореї

Біль при дисменореї зазвичай виникає за декілька годин до менструації і може тривати до 72 годин 1. Вона може бути як ледь вловимою, так і дуже сильною. Крім того, дисменорея може супроводжуватися головним болем, нудотою, загальною слабкістю, ознобом і здуттям живота.

Часто також змінюється емоційний фон — з’являються безсоння, непереносимість окремих запахів, депресія, відчуття тривоги, дратівливість. У цей період помітно погіршується працездатність.2

Важкий ступінь дисменореї характеризується нестерпними болями у животі та попереку, сильною загальною слабкістю, головним болем, нудотою та блюванням. Можуть також підвищитися температура тіла, з’явитися біль в області серця, оніміння рук і ніг, діарея і навіть непритомність 2, 4, 5.

Допомога при дисменореї

Для лікування дисменореї застосовують анальгетики, комбіновані оральні контрацептиви, а також гестагени 2, 4, 5. Однак ці препарати можна використовувати лише за призначенням лікаря та/або лікування ними може супроводжуватись великим переліком небажаних явищ. Все це часто є причиною відмови жінок від лікування дисменореї. 4

З цієї причини при дисменореї в якості симптоматичного лікування часто використовують спазмолітики (наприклад, НО-ШПА® Комфорт), що сприяють усуненню спазму та больового синдрому. 2

Багато жінок вважають біль неминучим супутником менструації і тому ігнорують лікування. Однак з роками може призводити до посилення больового синдрому і погіршення психоемоційного стану 6. Якщо ви страждаєте на дисменорею, зверніться до гінеколога — він підбере вам ефективну терапію і призначить відповідні лабораторно-інструментальні дослідження в разі потреби.

* Наведена інформація не замінює консультацію лікаря. Існують протипоказання, необхідно ознайомитися з інструкцією.


Читайте також: Препарат НО-ШПА® Комфорт
Показання до застосування препарату НО-ШПА®


Література:

1. Reddish S. Dysmenorrhoea. Aust Fam Physician. 2006 Nov;35(11):842-4, 846-9.

2. Джобава Е.М., Логінова К.Б. Дисменорея. Сучасний погляд на етіопатогенез та терапію в практиці акушера-гінеколога. Consilium Medicum Ukraina 2014. 8 (10): 23-28.

3. Ee C., Pirotta M. Primary dysmenorrhoea: evidence for complementary medicine, Aust Fam Physician. 2006 Nov; 35(11):869.

4. Потапов В.А., Одинцова Г.Н., Гринченко Д.В. Безопасная альтернатива гормональным и нестероидным противовоспалительным средствам в лечении первичной дисменореи. Репродуктивная эндокринология. 2011; 1: 91-94.

5. Прилепская В.Н., Межевитинова Е.А. Дисменорея. РМЖ 1999; 3: 6

6. Dawn Durain. Primary Dysmenorrhea: Assessment and Management Update. Journal of Midwifery & Women’s Health. 2004; 6 (49): 520-528.

7. Силина Т.Н., Бухановская Т.Н., Тараш В.А. Cпазмолитическая терапия в лечении первичной дисменореи. Здоровье Украины. 2014; 23: 8.

* Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НО-ШПА®, таблетки по 40 мг. РП №UA/0391/01/02. Наказ МОЗ України №2537 від 16.11.2021. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НО-ШПА® форте, таблетки по 80 мг. РП №UA/8879/01/01. Наказ МОЗ України №1922 від 10.09.2021. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НО-ШПА® Комфорт, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 40 мг. РП № UA/15328/01/01, Наказ МОЗ України №1994 від 21.09.2021